Slovenky podľahli Rumunkám, stratili šancu na priamy postup

31.05.2014 Celý región

Piatra-Neamt 30. mája (TASR) - Slovenské volejbalové reprezentantky prehrali v prvom zápase kvalifikačného turnaja o postup na ME v rumunskom meste Piatra Neamt s domácim tímom 0:3 a prakticky stratili šancu na priamy postup na ME 2015 do Belgicka a Holandska.

Krok od postupu sú Rumunky, ktoré majú plný počet bodov a pred sebou už len zápasy s Rakúskom a Bosnou a Hercegovinou.

Slovenky sú so šiestimi bodmi na druhom mieste pred Rakúskom, s ktorým sa stretnú v sobotu o 15:00. Ak zverenkyne trénera Mareka Rojka potvrdia úlohu favorita a vyhrajú za tri body, upevnia si definitívne druhé miesto a zahrajú si na budúci rok baráž o postup na ME s druhým tímom z C-skupiny (Bulharsko, alebo Azerbajdžan). Informoval web svf.sk.

Úvod zápasu bol vyrovnaný, ale potom predviedli Rumunky pekné zákroky v obrane, Slovenky sa trápili v útoku a domáce sa dostali do vedenia 15:9. Slovenky bojovali, ale veľký náskok súpera sa im nepodarilo zmazať a prvý set prehrali 19:25.

V druhom sete vyhrávali naše volejbalistky 2:0, ale vedenie dlho neudržali a domáce štyrmi bodmi v rade získali náskok 4:2. Rumunky potom viedli 8:3 a 12:5, ale Slovenky vyrovnali na 15:15. Domáce volejbalistky však potom zatlačili na servise a viedli 21:17. Slovenky znížili na 19:21 a mali šancu aj na ďalší bod z kontry, ale nevyužili ju. Domáce volejbalistky záver setu zvládli a vyhrali ho takisto ako prvý 25:19.

V treťom sete viedli Slovenky pri servise kapitánky Soaresovej 3:1, ale Rumunky rýchlo vyrovnali a dokonca sa dostali do vedenia 6:4. Domáce už hrali bez svojej prvej univezálky Baciuovej, ktorá sa zranila v závere druhého setu, ale aj tak mali navrch a postupne sa dostali do vedenia 14:6 a dokonca až 20:9. Rumunky vyhrali tretí set 25:14 a spravili rázny krok k priamemu postupu.

hlasy po zápase:

Marek Rojko, tréner SR: "Počas piatich dní v Púchove sme po prvom turnaji urobili veľa práce v príprave na tento zápas. Po takomto výsledku nie je tú prácu až tak vidieť, ale viem koľko nás to stálo úsilia. Treba športovo priznať, že sme na Rumunky v týchto dvoch zápasoch jednoducho nemali. Rozdiel kvality útočiacich hráčok bol veľký a súper vyhral zaslúžene. Pokúsili sme sa o zmenu na poste univerzálky, ale nevyšlo to. Teraz je dôležité, aby sme zabudli na Rumunsko a potvrdili druhé miesta znamenajúce baráž. Zajtra nás čaká dôležitý zápas s Rakúskom a musíme ho zvládnuť, aby sme si upevnili druhú priečku."

2. turnaj KME v Piatra Neamt, Rumunsko (zdroj: svf.sk):

Slovensko - Rumunsko 0:3 (-19, -19, -14)
Zápas trval: 76 minút, rozhodovali: Pajevskij (Ukr.), Tillmann (Maď.).

SR: Dudová 0, Kubová 6, Kuciaková 3, Abrhámová 9, Crkoňová 3, Noseková 5, libero Valachová (Kóšová 3, Růžičková 3, Drobňáková 5, Kijaková 0, Soares 4). Tréner: M. Rojko.

Rumunsko: Baciu 10, Calota 5, Nemtanu 8, Salaoru 12, Ilie Albu 11, Onyejekwe 8, libero Manu (Bacsis 4). Tréner: G. Gallardo.

Prvý zápas F-skupiny:

Bosna a Hercegovina - Rakúsko 2:3 (23, -23, 23, -12, -11)
118 minút, rozhodovali: Sokolová (Poľ.) a Zotovičová (Srb.), 100 divákov